Zpět do obchodu

Registrace

Botanicus, středověký ráj na zemi

Botanicus, středověký ráj na zemi

Zažila jsem Disneyland v Miami a Universal Studia v L.A., taky Matějskou v Praze, „obyčejnou“ vesnickou pouť i středověkou krčmu v Dětenicích. Bavila jsem se na mnoha místech napříč světem. Všechny návštěvy pro mne bylo něčím inspirující, ale někam bych se vracet nechtěla. Mezi všemi mými zážitky vyniká středověká vesnička firmy Botanicus v Ostré u Lysé nad Labem.

Proč se mi líbí právě Botanicus? Je to paráda, když kolem sebe vidím štěstím rozzářené lidi, kteří se pohybují v krásném prostředí. Jak víme, vše začíná v mysli – jak myslíme, tak se chováme, to tvoříme. A život, to je změna, růst, odvaha vykročit, projevovat lásku v radosti z toho, kdo jsme a z toho, co tvoříme.

A přesně takovým místem je Botanicus v Ostré u Lysé nad Labem - místem, kde se láska k přírodě a člověku jako součásti přírody ukazuje naplno. Místem, kde můžete svobodně tvořit a prožívat štěstí a pokoj. Středověká vesnička, přilehlé rozmanité zahrady a obchůdek vás zavedou do světa, kde si vyzkoušíte vytvořit mýdlo, papír, svíčku, rýžovat zlato, drátovat, dokonce i razit groše. Protože to všechno dokážete udělat. V různých ročních obdobích se nabízí pohled na příslušné tradice – na jaře malování vajíček, na podzim dlabání dýně (mimo jiné z ní vaří velmi chutnou polévku).

Ve středověké vesnici můžete navštívit kováře, vystřelit si z luku, ochutnat staročeský koláček, nebo si pochutnat na obrovské palačince s marmeládou z místních plodin. Ve vesnici se samozřejmě platí místní měnou, grošem. Tyhle platné groše si ale v dílně nevyrazíte, zato je směníte na pokladně, kterou najdete u vstupu do areálu. Směnný kurz je deset korun proti jednomu groši.

Zajímalo mě, kdo stojí za myšlenkou středověké vesnice která není skanzen, ale spíš živá ilustrace minulých dob. Botanicus je firma českých majitelů, kteří ji založili v roce 1997. Zaměřili se na pěstování bylinek a bylinkové produkty z nich: krémy, masky, tělová mléka, mýdla, svíčky. V jejich krámečku v Ostré dnes už ale naleznete i sezónní zeleninu. Na nenápadné české vesnici vytvořili lidé z Botanicu malou středověkou vesnici, která vás zavede do toho nejkrásnějšího co bychom si mohli odnést z minulosti. S jejich produkty se potkáte i v kamenných obchodech v České Republice (to už nejspíš víte) a ve světě (to jste možná ještě nevěděli).

Pěstují ovoce, zeleninu a byliny na svých ekologických zahradách bez chemických postřiků, z toho co vypěstují pak vytváří extrakty z čerstvých bylin a všechny produkty jsou certifikovány jako BIO. Čím je tato firma živoucí inspirace? Reprezentuje cyklus pěstitel – výrobce – prodejce v rámci jedné firmy. Tři latinská slova, která používají pro svůj provoz, jsou symbolem této myšlenky: HORTUS (zahrady) – APOTHICUS (lékárna – výroba) – BOTANICUS (názvy obchodů).

Vesnička je nádhernou nadstavbou těchto principů. Ale zahrady jsou lidem přístupné dlouhodobě a jsou tematicky zaměřené, aby se v nich dobře orientovalo: například plné bylinek, zeleniny, či jedlých rostlin, zahrada s asijskou tematikou, louka se sochami nadějných sochařů. Ohrada plná hus asi nepřekvapí, včely byste v české vesnici také očekávali, ale pávy, ty ve středověké zahradě nehledáte. A přesto tu jsou.

Botanicu se podařilo stvořit vskutku přírodní galerii, která je relaxační, naučná i překvapivá.

Je malým (možná i velkým) zázrakem, když se podaří řídit firmu tak, aby spojovala důležité zásady, které činí lidský život nádherným. V Botanicu se snoubí:

  • ekologie (úcta k přírodě a člověku)
  • české tradice a tvořivost
  • kvalitní produkty a služby
  • skvěle zvládnutý obchod (nevtíravá reklama, společná vize firmy, důraz na kvalitu)
  • radost a vědomý přístup ke světu kolem nás
  • smysluplné vzdělávání a rozvoj kreativity

Každý člověk, organismus i firma si může vybrat, zda bude žít, nebo život jen předstírat. Botanicus žije naplno a ze studnice energie a radosti nechává načerpat každého, kdo si přijde. Ať už se zvědavostí, s touhou naučit se něco nového, s radostí z divů přírody, nebo jen s nutkavou potřebou vypnout kolotoč každodenního stresu. Moc jim přeju, aby zůstávali oázou dobrého. A vám, abyste se k nim zajeli podívat, načerpat sil, projít bludištěm, ve kterém se neztratíte.

Zpět do obchodu